معرفي آثار جلال آْل احمد(قسمت اول)

 • جلال آل‌احمد  (Jalal Al-e-Ahmad)
  ناشر: فردوس
  سال نشر: 1390 (چاپ 2)
  قيمت: 10000 تومان
  تعداد صفحات: 424 صفحه
  شابك: 978-964-320-461-7

 • کتاب "سفر آمریکا"، که در سال 1344 نوشته شده، واپسین سفرنامه‌ی جلال آل‌احمد محسوب می‌شود و دست‌کم از نظر تعداد کلمات، بزرگ‌ترین سفرنامه‌ی او است. با توجه به سال نگارش سفرنامه، با یک حساب سرانگشتی، مشخص می‌شود که اینک، انتشار آن، با یک تاخیر درازمدت و سی و پنج ساله صورت می‌گیرد.
  ... لحن نوشته‌های آل‌احمد، در "سفر آمریکا" به‌گونه‌ای است که انگار با دیگران سر ستیز دارد. همه را به تحقیر می‌نگرد و از آن‌ها، با صفات و القابی برخورنده یاد می‌کند. جلال اکثر مخاطبانش را، با اسم‌های نکره مخاطب قرار می‌دهد و ای کاش به همین حد رضایت می‌داد و فراتر نمی‌رفت، لیکن در گزارش سفر او، غالب افراد، با "کاف تصغیر" ذکر می‌شوند و بر این مبنا، مردها "مردک"، زن‌ها "زنک"، دختران "دخترک"، و پسران "پسرک"، اطلاق می‌گردند و گاهی اوقات، برای تنوع، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها، به کنیه‌هایی چون "یارو" و "اراذل" هم مفتخر می‌شوند ... (برگرفته از دیپاچه کتاب)

  متن اصلی کتاب با یادداشت آل‌احمد در تاریخ 5 تیر 1344 با این جملات آغاز می‌شود:
  "امروز بعدازظهر، به انتظار باز شدن درِ سینما استودیو راسپای، برای دیدن فیلم Desert Rouge، از آنتونیونی (میکل آنجلو)، توی بلوار راسپای، قدم می‌زدم که سارتر را دیدم. کوتوله و با چشم چپ و با جوانکی یک برابر و نیم قد خودش، به عجله می‌آمد. تا تقاطع کنیم، فکر کردم بروم و سلامی و گپی، یا وعده ملاقاتی. اما به من که رسید، نگاهی انداخت به سراپایم و لابد سبیلم و از این حرف‌ها. و منصرف شدم. و که چه بگویم؟ که من مترجم تو بوده‌ام یک وقتی و می‌شناسمت و زیارت و ارادت و از این مزخرفات؟ که دیدم نمی‌ارزد. او آدمی است و من از راه کتابش می‌شناسمش. به همین صورت باقی بماند، بهتر. یعنی ایدون بماند بهتر؟ نه. راستش دیدم مثل هر معلم دیگری، با یک جوانک (که عینکی هم بود) زیبا و بلند، دارد عیش و عشرت معلمانه می‌کند. و همین شباهت کافی بود که دیگر جست‌وجویی نکنم ... والخ. بی‌هیچ قصدِ مقایسه و از این اداها. که دهانِ ما بچاد. نخواستم جوانی کرده باشم. همین ..."

 • جلال آل‌احمد  (Jalal Al-e-Ahmad)
  ناشر: فردوس
  سال نشر: 1388 (چاپ 2)
  قيمت: 4800 تومان
  تعداد صفحات: 239 صفحه
  شابك: 978-964-320-413-6

 • سفر فرنگ شامل یادداشت‌های روزانه‌ی جلال، از سفر او به کشورهای اروپایی است. یادداشت‌های مزبور، فقط حدود پنج هفته را دربرمی‌گیرند و پیوستگی‌شان، پس از ترک فرانسه و ورود به سویس، به طرز غافل‌گیرکننده‌ای، گسیخته می‌شود.
  ... جلال در ژنو به دیدار محمدعلی جمال‌زاده می‌شتابد و در انتهای سفرنامه‌اش، شرحی جذاب و خواندنی، از ملاقاتشان ارائه می‌دهد ... [سابقه‌ی آشنایی آل‌احمد با جمال‌زاده به چند سال قبل از آن بازمی‌گردد. زمانی که] جمال‌زاده هم‌زمان با انتشار کتاب "مدیر مدرسه"، از ژنو، مقاله‌ای انتقادی در پیرامون نقاط ضعف و قوت مدیر مدرسه، به تهران می‌فرستد و گردانندگان نشریه "راه‌نمای کتاب"، در شماره مخصوص تابستان همان سال (1337)، گفتار جمال‌زاده را منتشر می‌کنند.
  ... آل‌احمد از خواندن مقاله جمال‌زاده، به سختی برمی‌آشوبد و در پاسخ نامه‌ای با زبانی تلخ و گزنده می‌نویسد و آثار ادبی و شخصیت اجتماعی-سیاسی جمال‌زاده را، یک‌جا می‌کوبد و زیر سوال می‌برد. (برگرفته از دیپاچه کتاب)
  توضیح: حدود یک سوم پایانی کتاب به درج نقدها و نامه‌های رد و بدل شده میان آل‌احمد و جمال‌زاده اختصاص دارد.

  متن اصلی کتاب با یادداشت آل‌احمد در تاریخ 6 مهر 1341 با این جملات آغاز می‌شود:
  "با یک ساعت تاخیر راه افتادیم. قرار بود شش و نیم راه بیفتد. و حالا هشت و نیم است. شام هم خورده‌ایم. از پذیرایی ظریفشان فهمیدم که ارفرانس است؛ وگرنه T.A.I. رویش نوشته. لابد از شرکت‌های فرعی ارفرانس. به گمانم الان روی آسمان مرز ترکیه باشیم. و سیمین، که در آخرین دقایق، شروع کرد به آب‌غوره‌چکانی. ده سال است که چنین مدت درازی از هم دور نمانده‌ایم. پس از سفر نه ماهه او به آمریکا. و این سفر، چهارماهه است. بورس یونسکو. برای مطالعه در روش‌های مختلف نوشتن کتاب‌های درسی. در ممالک اروپا. این سرمشق‌های از مد افتاده مللِ در حالِ توسعه! در اوایل سال چهل، پیش‌نهادش آمد. دو نفره بود. درخشش صدام کرد که:
  "بیا برو!"
  به جبران سگ‌دوی‌های در "مهرگان"؟ ... یا به هر عنوان دیگر.
  گفتم:
  "نفر دوم کیست؟"
  معلوم شد "جیم" است. و چرا نه کسِ دیگر؟ چون انتظام شرکت نفت، با بابای او آشنا است، که هر دو از مریدان سنگلجی‌اند و الخ و عالم درویشی و غیره ..."

 • جلال آل‌احمد  (Jalal Al-e-Ahmad)
  ناشر: فردوس
  سال نشر: 1387 (چاپ 3)
  قيمت: 4000 تومان
  تعداد صفحات: 328 صفحه
  شابك: 964-320-272-0

 • جلال سال 1343 رفت روسیه. به دعوت خانه‌ی وکس (انجمن فرهنگی ایران و شوروی). سفر از هفتم مرداد تا هفتم شهریور به درازا کشید. دعوت شده بود تا در هفتمین کنگره مردمشناسی مسکو شرکت کند. کنگره یک هفته دایر بود. از 12 تا 19 آن سال. اما سفر جلال سی و یک روز کش آمد.
  ... جلال از 1322 تا 1326 (یعنی از بیست سالگی تا بیست و چهار سالگی) عضو حزب توده بود. و حزب توده صورتِ ایرانیزه شده احزاب کمونیست. که کل این احزاب شبکه‌هایی بودند از کا.گ.ب یک سازمان جاسوسی بین‌المللی. مثل سازمان سیای آمریکا. یا دست کم مثل سگ زرد برادر شغال. (این آگاهی‌ها، در سال 1322 برای هیچ فردی ممکن نبود) به تبع حزب توده، جلال هم شیفته‌ی شیوه‌ی مدیریت شوروی بود. بیماری این شیفتگی جلال، در سال 1326، شفا یافت. و جلال از آن سال در برابر یک فریب جهانی موضع گرفت.
  ... جلال چهل و یکساله است که می‌رود به مسکو. تب و تاب جوانی را دارد. اما تعصبات کور جوانی را نه. از قید حزب توده و مسکو و استالین و حتی "منیت" آزاد است. اما هنوز تشنه جرعه‌ایست از "حق" ... (برگرفته از درآمد کتاب به قلم شمس آل‌احمد)

  متن اصلی کتاب با یادداشت آل‌احمد در تاریخ 7 مرداد 1343 با این جملات آغاز می‌شود:
  "چهار بعد از ظهر دیروز با یک اتوبوس از ناصریه راه افتادم به این سمت. به 14 تومن. و ده شب اینجا بودم. و حالا خراب شده‌ام سر میرزا مهندس ابوالقاسم توکلی. تکلیف آمدن ازین راه دیروز صبح معین شد. تا قبل از آن معلوم نبود از کدام راه خواهم رفت. "شویتوف" و خانه‌ی "وکسی"‌ها منتظر بلیط طیاره بودند که هنوز نرسیده بود و عاقبت سفارش کردند که بیایم بندر پهلوی و خودم را برسانم به آخرین "پاراخوت" که مرا سروقت به باکو و از آنجا با طیاره به مسکو خواهد رساند. این قضایا صبح دیروز گذشت و از 10 تا 11 و نیم دنبال کار ویزای روسیه بودم و همه جا "شویتوف" راهنما. درهای بسته قنسولخانه‌ی روس در خیابان منوچهری و محیط ساکت و پر از رمز. و قنسول نبود و امضاش لازم بود و آدمها ناشی بودند. و برای یک مهر زدن پنج دقیقه وقت می‌گرفتند. چون سرشان بدجوری خلوت بود و با کوچکترین کارها ساعت‌ها بیکاری را پر می‌کردند ..."

 • جلال آل‌احمد  (Jalal Al-e-Ahmad)
  ناشر: فردوس
  سال نشر: 1391 (چاپ 6)
  قيمت: 6500 تومان
  تعداد صفحات: 120 صفحه
  شابك: 964-320-120-1

 • متن كتاب (نوشته‌های جلال آل‌احمد) چیزی در حدود 30 صفحه است. الباقی کتاب اختصاص به مقدمه‌ی مفصل شمس آل‌احمد و در انتها نیز ضمائمی متعدد دارد.
  شمس در بخشی از مقدمه آورده: "جلال در بازگشت از یک سفر چهار ماهه فرنگ، دو هفته‌ای مهمان دولت اسرائیل بود. سفر چهار ماهه فرنگش از جمعه 6 مهر 1341 تا شنبه 13 بهمن همان سال طول کشید.
  ... دو هفته پذیرایی اسرائیلی‌ها از 15 تا 28 بهمن سال 1341 انجام می‌شود که مطابق است با 4 تا 7 فوریه 1963، یعنی پانزده سالی از تاسیس اسرائیل یا کمتر از بیست سال از جنگ جهانی دوم و سقوط هیتلر یهود آزار گذشته. ... [در زمان نوشته شدن این سفرنامه] اسرائیل هنوز مساله‌ای نشده است یا دست کم هنوز مساله‌ای نشده است که به جز در حصار مرزهای جغرافیای خویش، کش و قوس‌هایی را ایجاد کند و دنیا نسبت به این برخوردهای موقتی کوچک منطقه‌ای، ساکت است. تا حمله ژوئن سال 1967 اسرائیل به مصر و اردن و آن جنگ شش روزه، سه چهار سالی باید بگذرد.

  متن اصلی كتاب با این جملات آغاز می‌شود:
  "اول اینکه حکومت یهود در آن سرزمین فلسطین، نوعی ولایت است و نه دولت. حکومت اولیا جدید بنی‌اسرائیل است بر ارض موعود، نه حکومت ساکنان فلسطین بر فلسطین. و نخستین تضاد ناشی از حضور حکومت اسرائیل، همین است که بیاید؛ ملتی یا قومی یا پیروان دینی یا بازماندگان آن دروازه سبط – به هر تعبیر که می‌خواهید – در طول تاریخ و سنت و اساطیر، در به دری‌ها کشیده و آرزوها در دل پخته تا عاقبت به صورتی به چنین آرزویی، و در سرزمینی نه چندان فراخواننده و موعود مستقر شده. به جبر زمانه یا به الزام سیاست یا به روشن‌بینی اولیا یا به حکم اقتصاد و سرمایه‌گذاری بی‌دغدغه. که یک به یک را خواهم رسید. و اکنون اگر نه جرات قیاسی با ابراهیم خلیل و داود و سلیمان و موسی علیهم السلام باشد به هر صورت رجال سیاست امروز اسرائیل را به راحتی می‌توان اگر نه از انبیا اولیا خواند و مقایسه‌شان کرد با آن الباقی صد و بیست و چهار هزار پیغمبر اسرائیل که ما از میان همه‌شان، یخه جرجیس را گرفته‌ایم و از او نمونه‌ی معجزه‌های به وقوع نپیوسته را قصد کرده‌ایم. و اینک معجزه به وقوع پیوسته است و بی‌هیچ لافی در غربتی ..."

 • جلال آل‌احمد  (Jalal Al-e-Ahmad)
  ناشر: فردوس
  سال نشر: 1389 (چاپ 6)
  قيمت: 11000 تومان
  تعداد صفحات: 561 صفحه
  شابك: 978-964-320-020-5

 • يكي از معروف‌ترين كتاب‌هاي آل‌احمد. با وجود آوازه‌ي بسيار، وقتي در اينترنت به دنبال چند خط درباره‌ي "چكيده‌"ي موضوع آن جستجو كنيم بيشتر به نقل قول و ارجاع به جملات كتاب برمي‌خوريم. شايد انتقال حرف اصلي كتاب در چند جمله كار ساده‌اي نبوده!
  بسياري اين كتاب آل‌احمد را نوعي تسويه‌حساب ادبي با قشري از تحصيل‌كردگان و انديشمندان دهه‌ي سي و چهل هجري شمسي مي‌دانند. با اين حال به نظر مي‌رسد "در خدمت و خيانت ..." به پايه‌اي براي نقد و بررسي تاريخ روشنفكري در ايران تبديل شده و از اين زاويه مي‌توان آن را "اثري كلاسيك" به حساب آورد.

  در بخشي از "درآمد" كتاب مي‌خوانيم:
  "... از اين دست هنوز مثال‌هاي فراوان مي‌توان آورد حاكي از اين‌كه چه در حوزه مسايل فرهنگي و علمي و چه در قلمرو مسايل اجتماعي و سياسي، ما هرگز عادت به بي‌تكليفي نداشته‌ايم يا به ابهام. اما من نمي‌دانم با اين تعبير روشن‌فكر چه بايد كرد؟ و بدتر از آن با خود او. با اين اسم و مسمايي كه از صدر مشروطيت تاكنون بيخ ريش زبان فارسي و ناچار به سرنوشت فارسي‌زبانان بسته است. نه حد و حصري دارد و نه مشخصاتي. و نه تكليفش روشن است و نه گذشته‌اش (و مگر با اين مشخصات فعلي، روشن‌فكر گذشته‌اي و سنتي هم دارد؟) و نه آينده‌اش. آخر اين روشن‌فكر يعني چه؟ و يعني كه؟ روشن‌فكر كيست؟ كجاي كدام مدرج جا مي‌گيرد؟ و اين مدرج فرهنگي است يا سياسي و اجتماعي؟ يا علمي است؟ آيا مثل ديپلم و ليسانس يك تصديق‌نامه علمي است؟ يا يك مقام اجتماعي است؟ آيا در آن حكايت گنگي از بازگشت به دستگاه محجر كاست دوره ساساني نيست؟ يا از يك نوع اشرافيت جديد كه شهرنشين تازه پا، دارد براي خود مي‌تراشد؟ و بعد؟ اول چه چيز يا چه كس بايد بود تا بعد روشن‌فكر بود؟ و پس از آن به كجا خواهد رسيد؟ يا به چه درجه‌اي؟ و همين جور سوال ..."

  اطلاعات بيشتر درباره اين كتاب را مي‌توانيد اينجا بيابيد.

 • جلال آل‌احمد  (Jalal Al-e-Ahmad)
  ناشر: فردوس
  سال نشر: 1391 (چاپ 7)
  قيمت: 8000 تومان
  تعداد صفحات: 239 صفحه
  شابك: 978-964-320-181-4

 • كتاب حاوي 19 مقاله درباره‌ي موضوعات مختلف به قلم نويسنده است.

  در "پيرمرد چشم ما بود" مي‌خوانيم:
  "... و بدتر از همه اين بود كه همين اواخر عاليه خانم و پسرش هر دو فهميده بودند كه كار پيرمرد كار يك مرد عادي نيست. فهميده بودند كه به عنوان يك شوهر يا يك پدر دارند با يك شاعر بسر مي‌برند. تا وقتي زن و بچه‌ي آدم باورشان نشده است كه تو كيستي قضيه عادي است. پدري هستي يا شوهري كه مثل همه‌ي پدرها و شوهرها وظايفي به عهده داري و بايد باري از دوش خانواده برداري كه اگر برداشتي يا باري بر آن افزودي حرف و سخني پيش مي‌آيد و بگومگويي - كه البته خيلي زود به آشتي مي‌انجامد يا نمي‌انجامد. وقتي زن و بچه‌ات فهميدند كه تو كيستي - كه تو در عين شاعري "گوته" نمودن را به خانلري واگذاشته‌اي و قناعت كرده‌اي به اين كه ناصر خسرو باشي يا "كلايست" را بنمايي - آن وقت كار خراب است. چرا كه زن و بچه‌ات نمي‌توانند اين واقعيت را ناديده بگيرند كه پيش از همه اين عناوين تو پدري يا شوهري و آن وظايف را به عهده‌داري اما حيف كه شاعري نمي‌گذارد اداشان كني. و آن وقت ناچارند كه هم به تو ببالند و هم ازت دلخور باشند ..."

 

درباره کتابخانه

کتابخانه دکتر شریعتی شهرستان نیشابور در سال 1338 تاسیس گردید. این کتابخانه دارای بخش های گوناگونی همچون بخش کودک ، کمک درسی ، دیداری شنیداری و نابینایان می باشد.

معرفی کتاب

تماس با ما

 • homeکتابخانه دکتر شریعتی
 • phone 42224263 (7.30 الی 18:30) 
 • mail admin (at) shariatilib.ir
 • map خراسان رضوی، نیشابور ، خیابان شهید جعفری ، روبه روی شورای حل اختلاف

آمار بازدیدکنندگان

امروز: 15

دیروز: 17

این هفته : 32

این ماه : 361

همه : 5911

Kubik-Rubik Joomla! Extensions