فرهنگ جهانگیری

 

فرهنگ جهانگیری لغت‌نامه‌ای فارسی است. جمال‌الدین حسین بن فخرالدین حسن اینجوی شیرازی، ملقب به عضدالدوله، وي نويسنده دربار اكبر و جهانگير و صاحب منصب بود و فرهنگ خود را به فرمان اكبرشاه تأليف كرد كه دوازده سال طول كشيد (سال 1017ق.) و چون جهانگير، فرزند اكبر، در آن زمان پادشاه بود، اثر خود را فرهنگ جهانگيري نام نهاد و به وي تقديم كرد. ويژگي مهم اين فرهنگ نخست تحقيق نويسنده در معناي لغات و كوشش او در حذف تحريفات رايج و ديگر آوردن مباحث دستوري در ابتداي كتاب است. فرهنگ جهانگيري، حدودآ ده هزار لغت و چهار هزار اصطلاح و استعاره را دربرمي‌گيرد. سروري كاشاني (قرن يازدهم)، صاحب فرهنگ مشهور مجمع‌الفرس، در بازنويسي مجدد اثر خود از فرهنگ جهانگيري بهره فراوان برده استاین کتاب که صرفاً محتوی لغاتی است که عادتا آنها را فارسی می‌شناسیم، برای هر لغت شواهد شعری آورده‌است، از بهترین و دقیق‌ترین فرهنگ‌های زبان فارسی است.

 فرهنگ جهانگیری مشتمل بر یک مقدمه و دوازده آئین در دستور زبان فارسی و بیست و چهار باب در لغات به ترتیب اول کلمه،  یک خاتمه در کنایات و اصطلاحات و استعارات می باشد.

درباره کتابخانه

کتابخانه دکتر شریعتی شهرستان نیشابور در سال 1338 تاسیس گردید. این کتابخانه دارای بخش های گوناگونی همچون بخش کودک ، کمک درسی ، دیداری شنیداری و نابینایان می باشد.

معرفی کتاب

کتاب "من زنده ام" خاطرات دوران چهار ساله‌ی اسارت معصومه آباد در زندان‌های رژیم بعث صدام است. این کتاب در رابطه با اسارت و بخشی از خاطرات نانوشته 4 بانوی اسیر ایرانی به نگارش در آمده تا گویای وضعیت زنان اسیر در زندان های رژیم بعث عراق، و همچنین عفت و حیای آنان در دوران هشت سال دفاع مقدس باشد. معصومه آباد، در زمان اسارت هفده ساله بوده است، در روزهای ابتدایی حمله عراق تعدادی از ایتام جنگ زده را به شیراز برده بود تا آن ها را از صحنه جنگ دور کند و هنگام برگشتن ناگهان اسیر می‌شود و به همین جهت وی در کتابش، بیشتر روزهای نخست جنگ هشت ساله را ترسیم می کند. عنوان کتاب که بر روی جلد چاپ شده، دستخط خود...

تماس با ما

  • homeکتابخانه دکتر شریعتی
  • phone 42224263 (7.30 الی 19) 
  • mail admin (at) shariatilib.ir
  • map خراسان رضوی، نیشابور ، خیابان شهید جعفری ، روبه روی شورای حل اختلاف

آمار بازدیدکنندگان

امروز: 11

دیروز: 13

این هفته : 75

این ماه : 197

همه : 1815