نشست ویژه بزرگداشت خیام نیشابوری در کتابخانه شریعتی

 برگزاری نشست کتابخوان کتابخانه ای به مناسبت 28 اردیبهشت سالروز بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری در کتابخانه دکتر شریعتی

تبریزی کتابدار کتابخانه شریعتی و مسئول برگزار کننده نشست های کتابخوان  با اعلام این خبر افزود: 28 اردیبهشت ماه، مصادف با سالروز تولد شاعر، ریاضی دان و ستاره شناس شهیر ایرانی، حکیم عمر خیام است. حکیم عمر خیام نیشابوری، از حکما، ریاضی‌دانان و شاعران بزرگ ایران در اواخرقرن ‌٥ و اوایل قرن ‌٦ است که طرز بیان مسلک و فلسفه او تاثیر به سزایی در ادبیات فارسی به جای نهاده و میدان وسیعی برای جولان اندیشه دیگران فراهم کرده است. به منظور آشنایی افراد با آثار و اندیشه های خیام نیشابوری نشست کتابخوان چهارشنبه 26 اردیبهشت در بخش مرجع کتابخانه دکتر شریعتی برگزار گردید.

در این نشست آثار شاعران پارسی زبان و بویژه خیام نیشابوری توسط کتابخوانان به علاقه مندان و شرکت کنندگان معرفی گردید.

کتاب های معرفی شده در این نشست به شرح ذیل می باشد:

کتاب" رباعیات خیام"، نویسنده "حکیم عمر خیام"، معرفی کننده فاطمه مشکانی

رباعیات خیام نام مجموعه اشعار غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خیام نیشابوری مشهور به خیام در قالب شعری رباعی است که در سده‌های پنجم و ششم هجری به زبان فارسی سروده شده‌اند و عمدتاً بیانگر دیدگاه‌های فلسفی او می‌باشند. این اشعار در زمان حیات خیام به واسطه تعصب مردم مخفی بوده و تدوین نشده و تنها بین یکدسته از دوستان همرنگ و صمیمی او شهرت داشته یا در حاشیه جُنگ‌ها و کتاب‌های اشخاصی بطور قلم‌انداز چند رباعی از او ضبط شده، و پس از مرگش منتشر گردیده‌است. به همین خاطر در تعداد این رباعی‌ها و نیز حقیقی یا جعلی بودن بعضی از آن‌ها اختلاف نظر وجود دارد.

کتاب: "ترانه های خیام"، " نویسنده: صادق هدایت"، معرفی کننده:ملیحه خیرآبادی

ترانه‌های خیام کتابی تحقیقی-ادبی از صادق هدایت است. مشتمل است بر یک مقدمه و دو مقاله به انضمام ۱۴۳ رباعی که از دیدگاه نویسنده در صحت انتساب آنها به خیام تردیدی نیست.  هدایت در این اثر برای شناختن خیام کلید ابتکاری بی سابقه ای به کار برده؛ بدین قرار که ۱۴ رباعی او را، که در قدیمترین منابع به نام خیام ضبط شده ماخذ و سند اساسی شناسایی خیام قرار داده و همه رباعیات منسوب به او را که حتی یک کلمه با کنایهء مشکوک صوفیانه داشته، با همین محک آزمایش رد کرده است.

کتاب" کلیات شمس"،" نویسنده:" بدیع الزمان فروزانفر"، معرفی کننده: مینا ابراهیم آبادی

دیوان شمس تبریزی یا دیوان کبیر، دیوان مولانا جلال‌الدین محمد بلخی شامل غزل‌ها، رباعی‌ها و ترجیع‌های اوست. در دیوان شمس تبریزی بعضی غزل‌ها فاقد تخلص است و بعضی خمُش، خامُش و خاموش و خمش‌کن در پایان غزل دارد که تخلص مولوی است. در حدود صد غزل یا کمتر با تخلص به نام حسام‌الدین چلبی و نیز صلاح‌الدین زرکوب دارد، و بقیه غزل‌ها به نام شمس و شمس تبریز و شمس‌الحق تبریز است.

کتاب " پرواز با خورشید"، نویسنده: "فریدون مشیری"، معرفی کننده: سارا آهنگرانی

کتاب پرواز با خورشید برگزیده از کتابهای: تشنه طوفان - گناه دریا - ابر و کوچه - بهار را باور کن - مروارید مهر - آه باران - از دیار آشتی - با پنج سخن‌سرا استاد فریدون مشیری می باشد. مشیری سرودن شعر را از نوجوانی و تقریباً از پانزده سالگی شروع کرد. اولین مجموعه شعرش با نام تشنه توفان در ۲۸ سالگی او با مقدمه محمدحسین شهریار و علی دشتی در ۱۳۳۴ به چاپ رسید. فریدون مشیری در دوران شاعری خود، در هیچ عصری متوقف نشد، شعرش بازتابی است از همه مظاهر زندگی و حوادثی که پیرامون او در جهان گذشته و همواره، ستایشگر خوبی و پاکی و زیبایی، و بیانگر همه احساسات و عواطف انسانی بوده و بیش از همه خدمتگزار انسانیت است.

کتاب " هشت کتاب"، نویسنده:" سهراب سپهری"، معرفی کننده: فاطمه لطفی

هشت کتاب سهراب سپهری شامل هشت دفتر شعر (کتاب) است: مرگ رنگ ، زندگی خواب‌ها ، آوار آفتاب ، شرق اندوه ،صدای پای آب ، مسافر ، حجم سبز و ما هیچ ما نگاه می باشد.  سهراب هم در نقاشی‌هایش و هم در شعرهایش از طبیعت به خوبی و راحتی استفاده کرده است. جای طبیعت در بیشتر شعرهایش پیداست

تبریزی در خاتمه  بیان کرد:

در انتهای نشست کتابخوان افراد شرکت کننده به شعر خوانی و مشاعره از رباعیات خیام پرداختند که یکی از نکات بارز و برجسته جلسه بود.

 

 

 

درباره کتابخانه

کتابخانه دکتر شریعتی شهرستان نیشابور در سال 1338 تاسیس گردید. این کتابخانه دارای بخش های گوناگونی همچون بخش کودک ، کمک درسی ، دیداری شنیداری و نابینایان می باشد.

معرفی کتاب

تماس با ما

  • homeکتابخانه دکتر شریعتی
  • phone 42224263 (7.30 الی 18:30) 
  • mail admin (at) shariatilib.ir
  • map خراسان رضوی، نیشابور ، خیابان شهید جعفری ، روبه روی شورای حل اختلاف

آمار بازدیدکنندگان

امروز: 2

دیروز: 18

این هفته : 40

این ماه : 270

همه : 7085

Kubik-Rubik Joomla! Extensions