برگزاری نشست کتابخوان ویژه پدافند غیر عامل در کتابخانه شریعتی

برگزاری نشست کتابخوان در کتابخانه شریعتی همزمان با هفته پدافند غیر عامل

همزمان با هفته پدافند غیر عامل نشست کتابخوان با حضور آقایان علاقه مند به کتاب و کتابخوانی روز سه شنبه 9 آبان ماه ساعت 16 در کتابخانه شریعتی برگزار گردید.

تبریزی کتابدار کتابخانه شریعتی با اعلام این خبر افزود: زندگی انسان همواره با وقوع حادثه اجین است، مخاطرات متعدد با منشأ طبیعی یا انسانی به سرعت یک چشم بر هم زدن قادر است زندگی را دگرگون کند و به گونه ‏ای نشانه ‏های حیات را از پهن ه‏ای وسیع بزداید که گویی روزی حتی یک موجود زنده در آن نمی‏ زیست. بر این اساس لزوم رعایت تمهیداتی پیشگیرانه جهت مصون داشتن انسان‏ها از خطرات احتمالی از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. پدافند غیر عامل مسئولیت دائم و همیشگی ما در برابر مخاطرات است و ما باید در برابر حملات طبیعی و غیر طبیعی همیشه آمادگی داشته باشیم.مردم نقش بی بدیل در اجرای پدافند غیر عامل در کشور دارند. مصونیت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مستلزم توجه به اصول پدافند غیر عامل است.

بدین منظور امروزه با توجه به وجود بخشهای متنوع در کتابخانه های عمومی و استفاده از این ظرفیت ها  بمنظور ترویج خواندن در جامعه ، نهاد کتابخانه های عمومی متولی اصلی گسترش فرهنگ مطالعه در کشور شناخته می شود و می توانند در حوزه فرهنگ سازی و ارتقا دانش  پدافند غیر عامل بطور ویژه تاثیر گذار باشند.

تبریزی در ادامه گفت در این نشست علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی به معرفی  5 کتاب در زمینه پدافند غیر عامل به شرکت کنندگان در جلسه پرداختند که به شرح ذیل می باشد:

کتاب مبانی اصول و شیوه های پدافند غیر عامل نویسنده: کمیته پدافندد غیر عامل وزارت آموزش و پرورش، معرفی کننده:علی سلامی

نگارنده در كتاب حاضر، ضمن بیان اصول و فرایند پدافند غیرعامل، مفاهیمی چون استتار، اختفاء فریب، استحكامات دفاعی، مدیریت بحران، بحران‌های سیاسی، نبرد سایبر و تسلیحات غیركشنده را شرح داده است.

کتاب دانستنیهای پدافند غیر عامل، نویسنده:حمید اسکندری، معرفی کننده: علی اکرامی نژاد

كتاب حاضر در راستای آگاه‌سازی افراد با انواع تهدیدات بیولوژیك و عرضه‌ی راه‌كارهای مقابله با آن‌ها به خصوص در زمان بروز جنگ نگاشته شده است. بر این اساس مطالبی در باب خصوصیات زیست‌شناختی میكروارگانیسم، شناسایی و مقاومت در برابر عفونت، عوامل باكتریایی (سیاه‌زخم، تب مالت، طاعون و درمان آن‌ها)، عوامل ویروسی (آبله، تب‌های خونریزی‌دهنده‌ی ویروسی و...)، سموم، شناخت مجروحین ناشی از سلاح‌های بیولوژیك، نمونه‌هایی از داروهای ضد تشعشع و تازه‌های شیمیایی، میكروبی، هسته‌ای و... فراهم آمده است.

کتاب آشنایی با پدافند غیر عامل، نویسنده: امیر محمد زاده، معرفی کننده:سجاد دشتی

 اقدامات پدافند غیرعامل اهمیت ویژه‌ای در ایجاد ایمنی دارند. این اهمیت ریشه در بازدارندگی و هزینه ناچیز آن نسبت به مقابل و مستقیم با تهدید دارد. از این رو در كتاب حاضر پدافند غیرعامل و مباحث مربوط به آن هم‌چون: پدافند غیرعامل و مراحل اجرایی پروژه‌های پدافند غیرعامل بررسی شده است.

 

کتاب آشنایی اصول و مبانی پدافند غیر عامل، نویسنده:حمید دوست محمدیان، معرفی کننده: یوسف بوژمهرانی

مجموعه‌ی حاضر مشتمل است بر مقالاتی در باب "بسیج" كه طی 6 سال در مجله‌ی "فرهنگ جاودان" به چاپ رسیده‌اند. موضوع برخی مقالات عبارت‌اند از: بسیج فرهنگ نوظهور فراروی انسان؛ انسجام سازمانی؛ آموزش در بسیج و پاسخ‌گویی به نیازهای روز؛ رسالت بسیج در مقطع كنونی تاریخ؛ بسیجیان عاشورایی در عصر انتظار؛ و عوامل بازدارنده‌ی بستر ساماندهی در برنامه‌ریزی و نظم در اجرا

کتاب :    پدافند غیر عامل(زمینه سازی برای مقاومت پایدار) ، نویسنده: سازمان بسیج فرهنگیان نیروی مقاومت بسیج سپاه، معرفی کننده: فاطمه تبریزی

موضوع این کتاب، مباحثی درباره راهکارهای دفاع از غیرنظامیان است. کتاب حاضر، مجموعه‌ای است مختصر که در چهارفصل فراهم آمده تا با توجه به جایگاه خانواده به عنوان اوّلین کانون اجتماعی تربیت نسل آینده، ضمن آگاهی‌بخش به اعضای آن درباره جنگ نرم و دسیسه‌های دشمنان، با ارتقای سطح آگاهی نهاد مقدس خانواده، آمادگی ذهنی، نظری و علمی آنان را برای مقابله با این دسیسه‌ها فراهم آورد.

 

درباره کتابخانه

کتابخانه دکتر شریعتی شهرستان نیشابور در سال 1338 تاسیس گردید. این کتابخانه دارای بخش های گوناگونی همچون بخش کودک ، کمک درسی ، دیداری شنیداری و نابینایان می باشد.

معرفی کتاب

 

سه شهید (گفت و گویی صریح با همسران سه شهید شاخص انقلاب)

نویسنده: حمید داوود آبادی

ناشر: مؤسسه شهید حاج احمد کاظمی

تعداد صفحه: ۲۴۰

پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر ایجاد تحولات گسترده در ایران، موجب تغییرات اساسی در بسیاری از کشورهای جهان شد. این انقلاب مردمی عظیم، معادلات از پیش‌نوشته‌شده مستکبران را به نفع مستضعفان تغییر داد و موج بلند دریای مواجش، هیمنه جعلی استکبار جهانی را در هم شکست.

«سه شهید» خاطراتی بکر و کمترشنیده‌شده از سه فرزند برومند ایران سربلند را به‌زیبایی و با قلمی شیوا و متنی منسجم برای ما روایت می‌کند. این کتاب مستند تاریخی، آن‌قدر دل‌نشین و صمیمی به رشته تحریر در آمده، که بعید به نظر می‌رسد مخاطب پس از خواندن زندگی نخستین شهید گران‌قدر از این «سه‌ شهید» ِ والامقام (شهید طیب حاج رضایی) بی‌آنکه ماجرای زندگی دوشهید عزیز دیگر (سید علی اندرزگو و محمدعلی رجایی) را تا آخرین کلمات بخواند، کتاب را بر زمین بگذارد.

بیان حقایق ناب و کمتر در دسترسِ تاریخی و معرّفی جامع شخصیت‌های ناشناخته و اثرگذار در پاورقی‌های موثق و پی‌درپی این اثر، وجه تمایز «سه شهید» از کتاب‌های مشابه به شمار می‌رود.

مصاحبه با افراد حقیقی (نزدیکان و خانواده سه شهید بزرگوار) شاخص اطمینان‌بخشی است که علاوه بر ارزش‌بخشی به صحت گفتار نویسنده، ما را با سبک زندگی آن بزرگواران از نزدیک و به دور از کلیشه‌های تکراری مرسوم آشنا می‌سازد؛ همچنین مطالعه این کتاب ما را با  قدم‌های استوار طیب، عَیّارِ با ایمانِ دهه ۳۰ و ۴۰ خیابان‌های تهران، دست‌فروشیِ مسئولانه نوجوانی بی‌ادعا و بزرگ (که بعدها رئیس جمهور ایران اسلامی شد) و ‌لحظه‌های اضطراب‌انگیز تعقیب و گریز چریک قهرمان انقلابی، مأنوس و همراه می‌کند.

برای مطالعه این کتاب ارزشمند و آگاهی از ابعاد گوناگونِ زندگی سه شهیدی که هریک در برهه‌های مختلف، نقشی بسیار مهم و اثرگذار در به ثمر رسیدن نهال انقلاب اسلامی ایفا کرده‌اند به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه کنید.

تماس با ما

  • homeکتابخانه دکتر شریعتی
  • phone 42224263 (7.30 الی 18:30) 
  • mail admin (at) shariatilib.ir
  • map خراسان رضوی، نیشابور ، خیابان شهید جعفری ، روبه روی شورای حل اختلاف

آمار بازدیدکنندگان

امروز: 3

دیروز: 9

این هفته : 45

این ماه : 132

همه : 4425

Kubik-Rubik Joomla! Extensions