در پی سلسله نشست های کتابخوان: نشست کتابخوان خردادماه ویژه آقایان در کتابخانه دکتر شریعتی برگزار گردید.

در پی سلسله نشست های کتابخوان نشست خرداد ماه کتابخانه شریعتی ویژه آقایان برگزار گردید. تبریزی کتابدار کتابخانه شریعتی ضمن اعلام این خبر افزود:هدف از نشست های کتابخوان احیای کتابخوانی و علاقه مند کردن جامعه به مطالعه است و در این راستا هر ماه  نشستی برای علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی در کتابخانه دکتر شریعتیبرگزار می گردد. وی عنوان کرد: در این نشست که با استقبال خوب و گسترده و با حضور سرپرست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نیشابور و عضو روشندل کتابخانه دکتر شریعتی برگزار شد کتاب هایی به شرح ذیل توسط علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی به مخاطبان معرفی گردید:

کتاب " پایی که جا ماند" " نویسنده: ناصر حسین پور" " معرفی کننده : ایمان خادمی"

موضوع کتاب حاضر، تبیین خاطرات یکی از آزادگان از دوران اسارت در عراق است. این کتاب، در پانزده فصل تدوین گردیده و مشتمل بر ذکر خاطرات نگارنده و بیان برخی وقایع تکان دهنده از دوران اسارت در عراق است که با هدف آشنایی مخاطب با برخی سختی‌ها و رنج‌های آزادگان تدوین گردیده است. از جمله عناوین سرفصل‌های کتاب، می‌توان به این موارد اشاره کرد: جزیره مجنون، جاده خندق؛ بیمارستان الرشید بغداد؛ تکریت تا کمپ ملحق؛ تکریت بیمارستان القادسیه؛ جانیه؛ بیمارستان 17 تموز؛ اردوگاه  رمادیه؛ و ایران، تولدی دوباره.

کتاب" داشتن و نداشتن" " نویسنده: ارنست همینگوی" " معرفی کننده: سجاد حیدری"

هری مورگان ماهیگر فقیری است که به خاطر گذران زندگی خود و خانواده اش به قاچاق جنس و انسان روی می آورد ...

اما «داشتن و نداشتن» بیش از آن‌که میدانی برای قدرت‌نمایی نویسنده باشد، جایی‌ست برای به تصویر کشیدن زندگی مردمی که گرفتار اشتباهات و یا جاه‌طلبی‌های عده‌ای از سیاستمداران شده‌اند. شاید مشهودترین موضوع در «داشتن و نداشتن» همان تأثیر سیاست و اقتصاد بر زندگی مردم است.

کتاب " قلعه حیوانات" " نویسنده: جورج اورول" " معرفی کننده: محمد عشوره "

کتاب « قلعه حیوانات » نوشته رمان‌نویس و روزنامه‌نگار مشهور جورج اورول است. این رمان دارای زبانی ساده، روان و طنزآمیز است. در جای‌جای این کتاب به‌کرات با کاراکترهایی آشنا می‌شویم که هریک سمبل طبقه یا قشر خاصی از جامعه هستند. اورول در این رمان برای به تصویر کشیدن هر یک از این طبقات و قشرها از حیوانات استفاده می‌کند. قلعه حیوانات، با نام اصلی "مزرعه حیوانات" رمان کوتاهی تمثیلی درباره گروهی از حیوانات است که انسانها را از مزرعه‌ای که در آن زندگی میکنند بیرون میکنند و خود اداره مزرعه را به دست میگیرند، ولی پس از مدتی این حکومت به حکومتی خودکامه با شرایط مشابه قبل تبدیل میشود. 

 کتاب" فضایل و آثار نماز شب" " نویسنده: عباس عزیزی" " معرفی کننده: رسول رضوانی"

 "در كتابچه‌ی حاضر، آثار اقتصادی، اجتماعی، جسمانی، و روحی و روانی نماز شب با استناد به آیات و احادیث بیان شده است." در این کتاب نویسنده ضمن بیان كیفیت، آثار و شرایط نماز شب، داستان‏هایی از فواید نماز شب نقل می‏كند. این كتاب به روش توصیفی و با استفاده از منابع قرآنی، احادیث شیعی و خاطرات اشخاص نگارش یافته است. اهمیت نماز شب در قرآن و حدیث، آثار نماز شب در برزخ و قیامت و آداب و كیفیت نماز شب از فصول مهم كتاب است."

 

درباره کتابخانه

کتابخانه دکتر شریعتی شهرستان نیشابور در سال 1338 تاسیس گردید. این کتابخانه دارای بخش های گوناگونی همچون بخش کودک ، کمک درسی ، دیداری شنیداری و نابینایان می باشد.

معرفی کتاب

 

سه شهید (گفت و گویی صریح با همسران سه شهید شاخص انقلاب)

نویسنده: حمید داوود آبادی

ناشر: مؤسسه شهید حاج احمد کاظمی

تعداد صفحه: ۲۴۰

پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر ایجاد تحولات گسترده در ایران، موجب تغییرات اساسی در بسیاری از کشورهای جهان شد. این انقلاب مردمی عظیم، معادلات از پیش‌نوشته‌شده مستکبران را به نفع مستضعفان تغییر داد و موج بلند دریای مواجش، هیمنه جعلی استکبار جهانی را در هم شکست.

«سه شهید» خاطراتی بکر و کمترشنیده‌شده از سه فرزند برومند ایران سربلند را به‌زیبایی و با قلمی شیوا و متنی منسجم برای ما روایت می‌کند. این کتاب مستند تاریخی، آن‌قدر دل‌نشین و صمیمی به رشته تحریر در آمده، که بعید به نظر می‌رسد مخاطب پس از خواندن زندگی نخستین شهید گران‌قدر از این «سه‌ شهید» ِ والامقام (شهید طیب حاج رضایی) بی‌آنکه ماجرای زندگی دوشهید عزیز دیگر (سید علی اندرزگو و محمدعلی رجایی) را تا آخرین کلمات بخواند، کتاب را بر زمین بگذارد.

بیان حقایق ناب و کمتر در دسترسِ تاریخی و معرّفی جامع شخصیت‌های ناشناخته و اثرگذار در پاورقی‌های موثق و پی‌درپی این اثر، وجه تمایز «سه شهید» از کتاب‌های مشابه به شمار می‌رود.

مصاحبه با افراد حقیقی (نزدیکان و خانواده سه شهید بزرگوار) شاخص اطمینان‌بخشی است که علاوه بر ارزش‌بخشی به صحت گفتار نویسنده، ما را با سبک زندگی آن بزرگواران از نزدیک و به دور از کلیشه‌های تکراری مرسوم آشنا می‌سازد؛ همچنین مطالعه این کتاب ما را با  قدم‌های استوار طیب، عَیّارِ با ایمانِ دهه ۳۰ و ۴۰ خیابان‌های تهران، دست‌فروشیِ مسئولانه نوجوانی بی‌ادعا و بزرگ (که بعدها رئیس جمهور ایران اسلامی شد) و ‌لحظه‌های اضطراب‌انگیز تعقیب و گریز چریک قهرمان انقلابی، مأنوس و همراه می‌کند.

برای مطالعه این کتاب ارزشمند و آگاهی از ابعاد گوناگونِ زندگی سه شهیدی که هریک در برهه‌های مختلف، نقشی بسیار مهم و اثرگذار در به ثمر رسیدن نهال انقلاب اسلامی ایفا کرده‌اند به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه کنید.

تماس با ما

  • homeکتابخانه دکتر شریعتی
  • phone 42224263 (7.30 الی 18:30) 
  • mail admin (at) shariatilib.ir
  • map خراسان رضوی، نیشابور ، خیابان شهید جعفری ، روبه روی شورای حل اختلاف

آمار بازدیدکنندگان

امروز: 0

دیروز: 10

این هفته : 10

این ماه : 131

همه : 4229