از سری نشستهای کتاب خوان کتابخانه ای به همت کتابخانه شریعتی شهرستان نیشابور چندین عنوان کتاب در نشست دیماه این کتابخانه معرفی شد.

 

از سری نشستهای کتاب خوان کتابخانه ای به همت کتابخانه شریعتی شهرستان نیشابور چندین عنوان کتاب در نشست دیماه این کتابخانه معرفی شد.

نشست بانوان کتابخوان کتابخانه عمومی دکتر شریعتی شهرستان نیشابور در بخش مرجع این کتابخانه برگزار گردید. در این نشست ۴ کتاب معرفی شد. تبریزی کتابدار کتابخانه شریعتی ضمن اعلام این خبر افزود از جمله نکات برجسته ی این نشست حضور بانوی فرهیخته ی کتابخوان 80 ساله  سرکار خانم پیوندی در نشست و خواندن اشعاری از دیوان لسان الغیب حافظ شیرازی  و بیان گزیده ای از خاطرات  و بیان تجربیات توسط این بانوی فرهیخته بود. علاقه و اشتیاق ایشان به مطالعه شور و حال وصف ناپذیری به جلسه بخشید. یکی دیگر از نکات قابل توجه حضور نوجوان 12 ساله ی حافظ 10 جزء قرآن عارفه نجفی بود. ضمن اینکه خاطر نشان می گردد در ابتدای نشست که مصادف بود با  درگذشت بزرگ مرد انقلاب آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و رهبری و پیشگام نهضت انقلاب اسلامی سوره ای از قرآن کریم توسط  ایشان قرائت گردید و به روح پرفتوح این عالم مجاهد تقدیم شد.

کتاب های معرفی شده در این نشست به شرح ذیل می باشد:

کتاب قلعه حیوانات نوشته جورج اورول( ارائه دهنده : راضیه امنیان مقدم):

قلعه حیوانات، با نام اصلی "مزرعه حیوانات" رمان کوتاه و تمثیلی درباره گروهی از حیوانات است که انسان‌ها را از مزرعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند بیرون کرده و خود اداره مزرعه را به دست می‌گیرند، ولی پس از مدتی این حکومت به حکومتی خودکامه با شرایط مشابه قبل تبدیل می‌شود. این رمان در طول جنگ جهانی دوم نوشته شد و در سال ۱۹۴۵ میلادی منتشر شد.

کتاب دریای جان نوشته هلموت ریتر( ارائه دهنده: سمیرا جعفری):

نگارنده در این نوشتار ابتدا شخصیت و مقام عرفانی عطار نیشابوری را از دیدگاه بزرگان علم و ادب بازگو می‌كند ;سپس زندگی و آثار عطار را با شرحی از وقایع زمان، به ویژه حمله مغول، بررسی كرده آن گاه اندیشه‌های عرفانی عطار را با ذكر نمونه‌هایی از اشعار او تشریح می‌نماید .وی در بخش پایانی كتاب، مفاهیم و مضامین عرفانی عطار در مثنوی منطق‌الطیر را توضیح می‌دهد.

دیوان حافظ نوشته شمس الدین محمد حافظ شیرازی ( ارائه دهنده: فاطمه پیوندی)

دیوان حافظ مجموعه اشعار حافظ را در بر می‌گیرد. دیوان حافظ اثر شمس الدین محمد شیرازی متخلص به حافظ از شاعران بزرگ پارسی گوی است که در علم تفسیر، کلام، حکمت و قرآن تبحر داشته است. دیوان حافظ شامل پنج قصیده، دو مثنوی با حدود هفتاد بیت، چند قطعه رباعی و حدود پانصد غزل است که غزلیات این شاعر پرآوازه مایه اعتبار و شهرت وی شده است.

کتاب قصه ها پند آموز کهن بازنویسی زینب علیزاده لوشابی( ارائه دهنده عارفه نجفی)

مجموعه کتاب های قصه های پند آموز کهن، بازنویسی شده داستان های اصیل ایرانی هستند که برای کودکان و نوجوانان به رشته تحریر در آمده است. کتاب حاضر دفتر سوم از مجموعه ۸ جلدی است که برگرفته از افسانه های عامیانه ست که با زبانی ساده و روان نوشته شده است.

داستان های  (طوطی و بازرگان)، (شاهزاده خودخوا)، ( مرد خیال پرداز)، ( خدا را راضی کن)، ( جواب حسابی)، ( شیر باش نه روباه) ،( موش خوشبخت) و ... برخی از عناوین داستان های این کتاب هستند.
درباره کتابخانه

کتابخانه دکتر شریعتی شهرستان نیشابور در سال 1338 تاسیس گردید. این کتابخانه دارای بخش های گوناگونی همچون بخش کودک ، کمک درسی ، دیداری شنیداری و نابینایان می باشد.

معرفی کتاب

 

سه شهید (گفت و گویی صریح با همسران سه شهید شاخص انقلاب)

نویسنده: حمید داوود آبادی

ناشر: مؤسسه شهید حاج احمد کاظمی

تعداد صفحه: ۲۴۰

پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر ایجاد تحولات گسترده در ایران، موجب تغییرات اساسی در بسیاری از کشورهای جهان شد. این انقلاب مردمی عظیم، معادلات از پیش‌نوشته‌شده مستکبران را به نفع مستضعفان تغییر داد و موج بلند دریای مواجش، هیمنه جعلی استکبار جهانی را در هم شکست.

«سه شهید» خاطراتی بکر و کمترشنیده‌شده از سه فرزند برومند ایران سربلند را به‌زیبایی و با قلمی شیوا و متنی منسجم برای ما روایت می‌کند. این کتاب مستند تاریخی، آن‌قدر دل‌نشین و صمیمی به رشته تحریر در آمده، که بعید به نظر می‌رسد مخاطب پس از خواندن زندگی نخستین شهید گران‌قدر از این «سه‌ شهید» ِ والامقام (شهید طیب حاج رضایی) بی‌آنکه ماجرای زندگی دوشهید عزیز دیگر (سید علی اندرزگو و محمدعلی رجایی) را تا آخرین کلمات بخواند، کتاب را بر زمین بگذارد.

بیان حقایق ناب و کمتر در دسترسِ تاریخی و معرّفی جامع شخصیت‌های ناشناخته و اثرگذار در پاورقی‌های موثق و پی‌درپی این اثر، وجه تمایز «سه شهید» از کتاب‌های مشابه به شمار می‌رود.

مصاحبه با افراد حقیقی (نزدیکان و خانواده سه شهید بزرگوار) شاخص اطمینان‌بخشی است که علاوه بر ارزش‌بخشی به صحت گفتار نویسنده، ما را با سبک زندگی آن بزرگواران از نزدیک و به دور از کلیشه‌های تکراری مرسوم آشنا می‌سازد؛ همچنین مطالعه این کتاب ما را با  قدم‌های استوار طیب، عَیّارِ با ایمانِ دهه ۳۰ و ۴۰ خیابان‌های تهران، دست‌فروشیِ مسئولانه نوجوانی بی‌ادعا و بزرگ (که بعدها رئیس جمهور ایران اسلامی شد) و ‌لحظه‌های اضطراب‌انگیز تعقیب و گریز چریک قهرمان انقلابی، مأنوس و همراه می‌کند.

برای مطالعه این کتاب ارزشمند و آگاهی از ابعاد گوناگونِ زندگی سه شهیدی که هریک در برهه‌های مختلف، نقشی بسیار مهم و اثرگذار در به ثمر رسیدن نهال انقلاب اسلامی ایفا کرده‌اند به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه کنید.

تماس با ما

  • homeکتابخانه دکتر شریعتی
  • phone 42224263 (7.30 الی 18:30) 
  • mail admin (at) shariatilib.ir
  • map خراسان رضوی، نیشابور ، خیابان شهید جعفری ، روبه روی شورای حل اختلاف

آمار بازدیدکنندگان

امروز: 0

دیروز: 10

این هفته : 10

این ماه : 131

همه : 4229