نیشابور میزبان پنجمین شب شعر (مدافعان حرم) خواهد بود

 

با هدف پاسداشت شهدای ایرانی مدافع حرم:شب شعر ملی " مدافعان حرم" به زودی در نیشابور پایتخت کتاب ایران برگزار خواهد شد.

با حضور هنرمندان برجسته کشوری و استانی،نیشابور میزبان پنجمین شب شعر ملی «مدافعان حرم» خواهد بود.

به گزارش  اداره کتابخانه های عمومی نیشابور، پنجمین نشست شب‌ شعر «مدافعان حرم» با پاسداشت شهدای ایرانی مدافع حرم بعدازظهر سه شنبه یازدهم آبان ماه  ساعت 18 با حضور جمعی از فرماندهان دفاع مقدس،  مدیرکل کتابخانه های استان خراسان رضوی، مسئولین فرهنگی، کتابداران و فعالان حوزه رسانه، در فرهنگسرای سیمرغ نیشابور برگزار خواهد شد.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی نیشابور با اعلام این خبر گفت:  این شب شعر با هدف گرامیداشت شهدای انقلاب اسلامی خصوصا شهدای مدافع با عنوان «شب شعر مدافعان حرم» در سطح ملی برگزار می شود که شهرستان نیشابور سه شنبه یازدهم آبان ماه میزبان پنجمین  شب شعر با نام "فاطمیون" خواهد بود.

 زمانی ادامه داد: شب شعر «مدافعان حرم » به کوشش نهاد کتابخانه های عمومی کشور و با  هم‌اندیشی و همکاری معاونت استانداری و فرمانداری نیشابور، اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی، اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بسیج هنرمندان و سایر ادارات و موسسات فرهنگی استان در نیشابور پایتخت کتاب ایران برگزار خواهد شد .

 زمانی با اشاره به دلاوری های سردان شهید مدافع حرم به ویژه سردار شهید قاجاریان افزود: دراین شب شعر جمعی از شاعران مطرح کشور مانند سعید بیابانکی، میلاد عرفان پور، علی محمد مودب و سایر شاعران مطرح استانی و شهرستانی در وصف رشادت‌های مدافعان حرم در پاسداری از حرم اهل بیت(ع) به شعرخوانی می‌پردازند.

گفتنی است این سلسله نشست‌ها با همکاری مؤسسه فرهنگی هنری شهر ادب و نهاد کتابخانه های عمومی کشور  با هدف ارج نهادن به دلاورمردی‌های شهدای مدافع حرم که به تأسی از فرهنگ عاشورا به جانفشانی می‌پردازند در ماه‌های محرم و صفر در چهار استان تهران، کرمان، سیستان و بلوچستان، خوزستان  برگزار شده است  و پنجمین شب‌شعر هم با عنوان پاسداشت شهدای مدافع حرم (فاطمیون)، روز سه‌شنبه یازدهم آبان در شهرستان نیشابور برگزار می گردد.

درباره کتابخانه

کتابخانه دکتر شریعتی شهرستان نیشابور در سال 1338 تاسیس گردید. این کتابخانه دارای بخش های گوناگونی همچون بخش کودک ، کمک درسی ، دیداری شنیداری و نابینایان می باشد.

معرفی کتاب

 

سه شهید (گفت و گویی صریح با همسران سه شهید شاخص انقلاب)

نویسنده: حمید داوود آبادی

ناشر: مؤسسه شهید حاج احمد کاظمی

تعداد صفحه: ۲۴۰

پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر ایجاد تحولات گسترده در ایران، موجب تغییرات اساسی در بسیاری از کشورهای جهان شد. این انقلاب مردمی عظیم، معادلات از پیش‌نوشته‌شده مستکبران را به نفع مستضعفان تغییر داد و موج بلند دریای مواجش، هیمنه جعلی استکبار جهانی را در هم شکست.

«سه شهید» خاطراتی بکر و کمترشنیده‌شده از سه فرزند برومند ایران سربلند را به‌زیبایی و با قلمی شیوا و متنی منسجم برای ما روایت می‌کند. این کتاب مستند تاریخی، آن‌قدر دل‌نشین و صمیمی به رشته تحریر در آمده، که بعید به نظر می‌رسد مخاطب پس از خواندن زندگی نخستین شهید گران‌قدر از این «سه‌ شهید» ِ والامقام (شهید طیب حاج رضایی) بی‌آنکه ماجرای زندگی دوشهید عزیز دیگر (سید علی اندرزگو و محمدعلی رجایی) را تا آخرین کلمات بخواند، کتاب را بر زمین بگذارد.

بیان حقایق ناب و کمتر در دسترسِ تاریخی و معرّفی جامع شخصیت‌های ناشناخته و اثرگذار در پاورقی‌های موثق و پی‌درپی این اثر، وجه تمایز «سه شهید» از کتاب‌های مشابه به شمار می‌رود.

مصاحبه با افراد حقیقی (نزدیکان و خانواده سه شهید بزرگوار) شاخص اطمینان‌بخشی است که علاوه بر ارزش‌بخشی به صحت گفتار نویسنده، ما را با سبک زندگی آن بزرگواران از نزدیک و به دور از کلیشه‌های تکراری مرسوم آشنا می‌سازد؛ همچنین مطالعه این کتاب ما را با  قدم‌های استوار طیب، عَیّارِ با ایمانِ دهه ۳۰ و ۴۰ خیابان‌های تهران، دست‌فروشیِ مسئولانه نوجوانی بی‌ادعا و بزرگ (که بعدها رئیس جمهور ایران اسلامی شد) و ‌لحظه‌های اضطراب‌انگیز تعقیب و گریز چریک قهرمان انقلابی، مأنوس و همراه می‌کند.

برای مطالعه این کتاب ارزشمند و آگاهی از ابعاد گوناگونِ زندگی سه شهیدی که هریک در برهه‌های مختلف، نقشی بسیار مهم و اثرگذار در به ثمر رسیدن نهال انقلاب اسلامی ایفا کرده‌اند به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه کنید.

تماس با ما

  • homeکتابخانه دکتر شریعتی
  • phone 42224263 (7.30 الی 18:30) 
  • mail admin (at) shariatilib.ir
  • map خراسان رضوی، نیشابور ، خیابان شهید جعفری ، روبه روی شورای حل اختلاف

آمار بازدیدکنندگان

امروز: 0

دیروز: 10

این هفته : 10

این ماه : 131

همه : 4229