دومین نشست کتابخوان ویژه آقایان در کتابخانه شریعتی برگزار گردید.

دومین  نشست کتابخوان  به اشتراک گذاری کتاب‌های خوانده شده، با معرفی 4 کتاب و حضور علاقه مندان کتابخوانی در بخش مرجع کتابخانه دکتر شریعتی شهرستان نیشابور  در تاریخ 13/04/1395ساعت 15برگزار شد.

کتاب های معرفی شده دومین نشست کتابخوان ویژه آقایان در کتابخانه شریعتی :

آزادی معنوی/ موسی همت آبادی

این کتاب شامل سیزده سخنرانی از شهید استاد مطهری است که نخستین‌بار در سال 1365 منتشر و در چاپ نوزدهم با افزودن دو سخنرانی دیگر با عنوان «گفتارهای معنوی» تجدید چاپ شد. محور اصلی همه‌ گفتارهای این کتاب، مساله‌ی خودسازی، تزکیه‌ نفس و در یک کلمه «انسان شدن» است که به اختصار در  محتوای هر فصل به آن اشاره می‌شود. از ویژگی‌های کتاب گفتارهای معنوی، استفاده استاد از اشعار شاعران برجسته فارسی زبان است.

خنیاگران کوچه باغهای نیشابور/ آرش محمدیان

نیشابور این ابر شهر که مهد شعر و سخن پارسی بوده، گنجینه ای ارزشمند از فرهنگ و تمدن است که در دل خود شاعران، پژوهندگان و هنرمندان بسیاری پرورش داده که هر یک مرواریدی گرانبها در عرصه علم و فرهنگ  می باشد.

این کتاب به معرفی تاریخ موسیقی نیشابور ومعرفی اهالی موسیقی نیشابور از قرن سوم تا دوران معاصر پرداخته است. کتاب خنیاگران کوچه باغهای نیشابور در 216 صفحه توسط مجتبی روزبه به نگارش درآمده است.

مشکلات را شکلات کنید/ احسان حصاری

اصولا ما آدم ها از هر گونه سختی و دردسری بیزاریم و با شنیدن کلمه سختی منزجر و نگران می شویم . این مساله خود منعکس کننده نگاه و نگرش ما به واقعیت مشکلات است. در واقع مشکل نگرشی است که نسبت به مشکل داریم.

در کتاب «مشکلات را شکلات کنید» نویسنده سعی کرده ابعاد مختلف مشکلات را برای خوانندگان روشن کند و با بیان داستان ها و سرگذشت های اغلب واقعی و تمثیلی اراده انسان را در رویارویی با مشکلات افزایش دهد و به آنها یادآوری کند که زندگی تماما یک فرصت است . عنوان کتاب که برگرفته از معمایی تکراری و قدیمی ست، به طور کاملاً مناسبی با داستان های آورده شده در کتاب هماهنگی دارد.

با خالق هستی/ ابوالفضل بلقان آبادی

این کتاب بدون نگاه کردن به دین و مذهب خاصی، اصول و روش‌های جامع و درست برای برقراری ارتباط با خدا و جهان هستی را به ما معرفی کرده و قوانینی را گویا شده که دانستن آنها و عمل کردن به آنها به ما کمک می‌کند زندگی بهتر و زیباتری داشته باشیم.

 

 

درباره کتابخانه

کتابخانه دکتر شریعتی شهرستان نیشابور در سال 1338 تاسیس گردید. این کتابخانه دارای بخش های گوناگونی همچون بخش کودک ، کمک درسی ، دیداری شنیداری و نابینایان می باشد.

معرفی کتاب

 

سه شهید (گفت و گویی صریح با همسران سه شهید شاخص انقلاب)

نویسنده: حمید داوود آبادی

ناشر: مؤسسه شهید حاج احمد کاظمی

تعداد صفحه: ۲۴۰

پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر ایجاد تحولات گسترده در ایران، موجب تغییرات اساسی در بسیاری از کشورهای جهان شد. این انقلاب مردمی عظیم، معادلات از پیش‌نوشته‌شده مستکبران را به نفع مستضعفان تغییر داد و موج بلند دریای مواجش، هیمنه جعلی استکبار جهانی را در هم شکست.

«سه شهید» خاطراتی بکر و کمترشنیده‌شده از سه فرزند برومند ایران سربلند را به‌زیبایی و با قلمی شیوا و متنی منسجم برای ما روایت می‌کند. این کتاب مستند تاریخی، آن‌قدر دل‌نشین و صمیمی به رشته تحریر در آمده، که بعید به نظر می‌رسد مخاطب پس از خواندن زندگی نخستین شهید گران‌قدر از این «سه‌ شهید» ِ والامقام (شهید طیب حاج رضایی) بی‌آنکه ماجرای زندگی دوشهید عزیز دیگر (سید علی اندرزگو و محمدعلی رجایی) را تا آخرین کلمات بخواند، کتاب را بر زمین بگذارد.

بیان حقایق ناب و کمتر در دسترسِ تاریخی و معرّفی جامع شخصیت‌های ناشناخته و اثرگذار در پاورقی‌های موثق و پی‌درپی این اثر، وجه تمایز «سه شهید» از کتاب‌های مشابه به شمار می‌رود.

مصاحبه با افراد حقیقی (نزدیکان و خانواده سه شهید بزرگوار) شاخص اطمینان‌بخشی است که علاوه بر ارزش‌بخشی به صحت گفتار نویسنده، ما را با سبک زندگی آن بزرگواران از نزدیک و به دور از کلیشه‌های تکراری مرسوم آشنا می‌سازد؛ همچنین مطالعه این کتاب ما را با  قدم‌های استوار طیب، عَیّارِ با ایمانِ دهه ۳۰ و ۴۰ خیابان‌های تهران، دست‌فروشیِ مسئولانه نوجوانی بی‌ادعا و بزرگ (که بعدها رئیس جمهور ایران اسلامی شد) و ‌لحظه‌های اضطراب‌انگیز تعقیب و گریز چریک قهرمان انقلابی، مأنوس و همراه می‌کند.

برای مطالعه این کتاب ارزشمند و آگاهی از ابعاد گوناگونِ زندگی سه شهیدی که هریک در برهه‌های مختلف، نقشی بسیار مهم و اثرگذار در به ثمر رسیدن نهال انقلاب اسلامی ایفا کرده‌اند به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه کنید.

تماس با ما

  • homeکتابخانه دکتر شریعتی
  • phone 42224263 (7.30 الی 18:30) 
  • mail admin (at) shariatilib.ir
  • map خراسان رضوی، نیشابور ، خیابان شهید جعفری ، روبه روی شورای حل اختلاف

آمار بازدیدکنندگان

امروز: 0

دیروز: 10

این هفته : 10

این ماه : 131

همه : 4229