برپایی نمایشگاه کتاب فضل ابن شاذان به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نیشابور در محل فرهنگسرای سیمرغ

در حاشیه همایش ملی فضل بن شاذان نیشابوری:

نمایشگاه کتاب های فضل بن شاذان توسط اداره کتابخانه های عمومی نیشابور برپا شد.

توسط  اداره کتابخانه های عمومی نیشابور ودر حاشیه کنگره بزرگداشت فضل بن شاذان نیشابوری نمایشگاه کتاب های مرتبط با این عالم وارسته در فرهنگسرای سیمرغ برپا شد.

به گزارش اداره کتابخانه های عمومی نیشابور ، 26 و 27 آذر ماه کنگره ملی بزرگداشت فضل بن شاذان نیشابوری در فرهنگسرای سیمرغ نیشابور با حضور دانش پژوهان و اندیشمندان علوم دینی برگزار شد

رئیس اداره کتابخانه های عمومی با اعلام این خبر گفت:این همایش با هدف تجلیل از مفاخر شهرستان و شناخت شخصیت و معرفی متکلم وارسته فضل بن شاذان نیشابوری، با همکاری سازمان های مختلف علمی و فرهنگی برگزار شد و اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نیشابور به منظور پربارتر شدن این همایش برنامه های متنوعی از جمله برپایی نمایشگاه آثار فضل بن شاذان، تهیه کتاب شناسی و مسابقه آنلاین و مکتوب کتابخوانی برگزار نموده است.

 خاطر نشان می گردد " ابومحمد فضل بن شاذان بن خلیل ازدی نیشابوری" از متکلمان و فقهای امامی بود که طوسی در کتاب "رجال" خود ابن شاذان را در شمار اصحاب امام هادی(ع) آورده است. 

وی در بغداد از مشایخی چون محمد بن ابی عمیر بهره برد و با حسن بن علی بن فضّال آشنا شد و سپس به کوفه رفت و در آنجا از محضر مشایخی چون حسن بن محبوب، احمدبن محمد بن ابی نصر بزنطی، صفوان بن یحیی و نصر بن مزاحم منقری بهره جست. برجسته ترین جنبه علمی شخصیت وی کلام اوست چنانکه طوسی از وی به عنوان متکلمی جلیل القدر یاد کرده است. 

ابن شاذان در سال 260 هجری قمری درگذشت و در نیشابور مدفون شد. 

 

درباره کتابخانه

کتابخانه دکتر شریعتی شهرستان نیشابور در سال 1338 تاسیس گردید. این کتابخانه دارای بخش های گوناگونی همچون بخش کودک ، کمک درسی ، دیداری شنیداری و نابینایان می باشد.

معرفی کتاب

 

سه شهید (گفت و گویی صریح با همسران سه شهید شاخص انقلاب)

نویسنده: حمید داوود آبادی

ناشر: مؤسسه شهید حاج احمد کاظمی

تعداد صفحه: ۲۴۰

پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر ایجاد تحولات گسترده در ایران، موجب تغییرات اساسی در بسیاری از کشورهای جهان شد. این انقلاب مردمی عظیم، معادلات از پیش‌نوشته‌شده مستکبران را به نفع مستضعفان تغییر داد و موج بلند دریای مواجش، هیمنه جعلی استکبار جهانی را در هم شکست.

«سه شهید» خاطراتی بکر و کمترشنیده‌شده از سه فرزند برومند ایران سربلند را به‌زیبایی و با قلمی شیوا و متنی منسجم برای ما روایت می‌کند. این کتاب مستند تاریخی، آن‌قدر دل‌نشین و صمیمی به رشته تحریر در آمده، که بعید به نظر می‌رسد مخاطب پس از خواندن زندگی نخستین شهید گران‌قدر از این «سه‌ شهید» ِ والامقام (شهید طیب حاج رضایی) بی‌آنکه ماجرای زندگی دوشهید عزیز دیگر (سید علی اندرزگو و محمدعلی رجایی) را تا آخرین کلمات بخواند، کتاب را بر زمین بگذارد.

بیان حقایق ناب و کمتر در دسترسِ تاریخی و معرّفی جامع شخصیت‌های ناشناخته و اثرگذار در پاورقی‌های موثق و پی‌درپی این اثر، وجه تمایز «سه شهید» از کتاب‌های مشابه به شمار می‌رود.

مصاحبه با افراد حقیقی (نزدیکان و خانواده سه شهید بزرگوار) شاخص اطمینان‌بخشی است که علاوه بر ارزش‌بخشی به صحت گفتار نویسنده، ما را با سبک زندگی آن بزرگواران از نزدیک و به دور از کلیشه‌های تکراری مرسوم آشنا می‌سازد؛ همچنین مطالعه این کتاب ما را با  قدم‌های استوار طیب، عَیّارِ با ایمانِ دهه ۳۰ و ۴۰ خیابان‌های تهران، دست‌فروشیِ مسئولانه نوجوانی بی‌ادعا و بزرگ (که بعدها رئیس جمهور ایران اسلامی شد) و ‌لحظه‌های اضطراب‌انگیز تعقیب و گریز چریک قهرمان انقلابی، مأنوس و همراه می‌کند.

برای مطالعه این کتاب ارزشمند و آگاهی از ابعاد گوناگونِ زندگی سه شهیدی که هریک در برهه‌های مختلف، نقشی بسیار مهم و اثرگذار در به ثمر رسیدن نهال انقلاب اسلامی ایفا کرده‌اند به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه کنید.

تماس با ما

  • homeکتابخانه دکتر شریعتی
  • phone 42224263 (7.30 الی 18:30) 
  • mail admin (at) shariatilib.ir
  • map خراسان رضوی، نیشابور ، خیابان شهید جعفری ، روبه روی شورای حل اختلاف

آمار بازدیدکنندگان

امروز: 0

دیروز: 10

این هفته : 10

این ماه : 131

همه : 4229