به مناسبت روز جهانی عصای سفید: از اعضای روشندل کتابخانه های عمومی در کتابخانه دکتر شریعتی نیشابور تجلیل شد

به مناسبت روز جهانی عصای سفید: از اعضای روشندل کتابخانه های عمومی نیشابور تجلیل شد

همزمان با روز جهانی عصای سفید، جمعی از اعضای روشندل کتابخانه های عمومی نیشابور این روز را جشن گرفتند.

به گزارش اداره کتابخانه های عمومی نیشابور، همزمان با روز جهانی عصای سفید و با هدف گرامیداشت 15 اکتبر روز جهانی نابینایان، تشویق و ایجاد انگیزه جشن عصای سفید در کتابخانه شریعتی برگزار شد

خانم فاطمه تبریزی کتابدار کتابخانه شریعتی با اعلام این خبر گفت:هدف اصلی از نامگذاری این روز بیشتر آموختن تعامل با نابینایان است و ابن واقعیت که نابینایان شهروندانی دارای حقووق برابر هستند و باید از تمامی امکانات عمومی مانند دیگر شهروندان استفاده کنند.

تبریزی بهره گیری از این چنین مناسبت هایی را فرصتی ارزشمند برای بهره برداری و ایجاد نگرشی مطلوب درجامعه برای معلولان دانست و ادامه داد: روز عصای سفید روز ترحم نیست بلکه یه طور قطع روز به رسمیت شناختن استقلال و حقوق نابینایان است.

مشاور اداره  کتابخانه های عمومی نیشابور ادامه داد: این روشندلان عزیز ثایت کرده اند که نابینایی مانع از حضور در اجتماع نیست و موفقیت های روشندلان در تحصیلات دانشگاهی و بازار کار موید این مطلب است.

تبریزی ابراز امیدواری کرد با ارتقای اگاهی در جامعه و گسترش سازمان های مردم نهاد توانایی های روشندلان و حقوق مسلم آنها بیش از گذشته ارتقا یابد.

در پایان جلسه از خانم ناهید خوارزمیان کتابدار روشندل کتابخانه شریعتی و اعضای فعال نابینا تقدیر و تجلیل شد.

درباره کتابخانه

کتابخانه دکتر شریعتی شهرستان نیشابور در سال 1338 تاسیس گردید. این کتابخانه دارای بخش های گوناگونی همچون بخش کودک ، کمک درسی ، دیداری شنیداری و نابینایان می باشد.

معرفی کتاب

 

سه شهید (گفت و گویی صریح با همسران سه شهید شاخص انقلاب)

نویسنده: حمید داوود آبادی

ناشر: مؤسسه شهید حاج احمد کاظمی

تعداد صفحه: ۲۴۰

پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر ایجاد تحولات گسترده در ایران، موجب تغییرات اساسی در بسیاری از کشورهای جهان شد. این انقلاب مردمی عظیم، معادلات از پیش‌نوشته‌شده مستکبران را به نفع مستضعفان تغییر داد و موج بلند دریای مواجش، هیمنه جعلی استکبار جهانی را در هم شکست.

«سه شهید» خاطراتی بکر و کمترشنیده‌شده از سه فرزند برومند ایران سربلند را به‌زیبایی و با قلمی شیوا و متنی منسجم برای ما روایت می‌کند. این کتاب مستند تاریخی، آن‌قدر دل‌نشین و صمیمی به رشته تحریر در آمده، که بعید به نظر می‌رسد مخاطب پس از خواندن زندگی نخستین شهید گران‌قدر از این «سه‌ شهید» ِ والامقام (شهید طیب حاج رضایی) بی‌آنکه ماجرای زندگی دوشهید عزیز دیگر (سید علی اندرزگو و محمدعلی رجایی) را تا آخرین کلمات بخواند، کتاب را بر زمین بگذارد.

بیان حقایق ناب و کمتر در دسترسِ تاریخی و معرّفی جامع شخصیت‌های ناشناخته و اثرگذار در پاورقی‌های موثق و پی‌درپی این اثر، وجه تمایز «سه شهید» از کتاب‌های مشابه به شمار می‌رود.

مصاحبه با افراد حقیقی (نزدیکان و خانواده سه شهید بزرگوار) شاخص اطمینان‌بخشی است که علاوه بر ارزش‌بخشی به صحت گفتار نویسنده، ما را با سبک زندگی آن بزرگواران از نزدیک و به دور از کلیشه‌های تکراری مرسوم آشنا می‌سازد؛ همچنین مطالعه این کتاب ما را با  قدم‌های استوار طیب، عَیّارِ با ایمانِ دهه ۳۰ و ۴۰ خیابان‌های تهران، دست‌فروشیِ مسئولانه نوجوانی بی‌ادعا و بزرگ (که بعدها رئیس جمهور ایران اسلامی شد) و ‌لحظه‌های اضطراب‌انگیز تعقیب و گریز چریک قهرمان انقلابی، مأنوس و همراه می‌کند.

برای مطالعه این کتاب ارزشمند و آگاهی از ابعاد گوناگونِ زندگی سه شهیدی که هریک در برهه‌های مختلف، نقشی بسیار مهم و اثرگذار در به ثمر رسیدن نهال انقلاب اسلامی ایفا کرده‌اند به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه کنید.

تماس با ما

  • homeکتابخانه دکتر شریعتی
  • phone 42224263 (7.30 الی 18:30) 
  • mail admin (at) shariatilib.ir
  • map خراسان رضوی، نیشابور ، خیابان شهید جعفری ، روبه روی شورای حل اختلاف

آمار بازدیدکنندگان

امروز: 4

دیروز: 11

این هفته : 48

این ماه : 247

همه : 2944