به مناسبت هفته دفاع مقدس: معرفی کتاب جشن حنابندان به روایت تصویر

 

به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتاب "جشن حنابندان" با هدف ترویج مطالعه و معرفی کتاب‌های دفاع مقدس در قالب کلیپ برای کتابخوانان و علاقمندان ادبیات داستانی حوزه دفاع مقدس معرفی شد.

کتاب "جشن حنابندان" نوشته محمدحسین قدمی، توسط انتشارات سوره مهر در 416 صفحه و قطع رقعی به چاپ رسیده است.

«جشن حنابندان» روایتی از جنگ ایران و عراق است که به صورت گزارش‌نویسی و با در برگرفتن دو گزارش در این رابطه به وضعیت جبهه‌های جنگ و حاشیه‌های میدان نبرد می‌پردازد. به نحوی که حکایت اول گوشه‌ای است از خلوص، ایمان و عشق در میدان نبرد و گزارش دو‌ّم حکایت پرستوهای مهاجر جبهه‌های جنوب را روایت می‌کند. این گزارش‌ها از 10 آذر سال 1365 آغاز می‌شود و در آن با رزمندگان دسته ایمان از گردان عباس از لشکر 27 محمد رسول‌الله(ص) از ابتدای آشنایی تا لحظه شهادت گزارش تهیه می‌شود. گزارش دوم این کتاب از رزمندگان و شهدای گردان حمزه تهیه شده است.

رهبر معظم انقلاب در تقریظی بر این کتاب می‌نویسند: «هزاران لحظة پربار در هر روز و شب حماسة هشت ساله ملت ایران مکنون است و هر که با نگاهی هنرمندانه آن‌ها را ببیند و با قلمی هنرمندانه آن را ثبت و ماندگار کند و پیش از این‌ها، با توفیقی الهی به این همه دست یافته باشد، مشعل رهروان معراج انسانی را جانمایه و فروغ بخشیده است، و این کتاب و نویسنده‌اش در آن زمره‌اند.»

نویسنده هدف خود را از نوشتن کتاب ثبت شگفت‌انگیزترین حماسه‌های ایثار در جبهه‌ها می‌داند که خود از نزدیک دیده و شاهد بوده است. او همچنین ثبت ارزش‌های جنگ را تکلیفی برای خود عنوان می‌کند.
دسته یک، رفاقت به سبک تانک، عباس دست طلا، گنجشک‌ها بهشت را می‌فهمند، باغ کیانوش و چشم‌ها از دیگر آثار حوزه ادبیات داستانی دفاع مقدس هستند که برای معرفی به مخاطبان و دوستداران کتاب به صورت تصویری تولید شده‌اند.

کلیپ معرفی کتاب جشن حنابندان را می توانید از اینجا ببینید.

درباره کتابخانه

کتابخانه دکتر شریعتی شهرستان نیشابور در سال 1338 تاسیس گردید. این کتابخانه دارای بخش های گوناگونی همچون بخش کودک ، کمک درسی ، دیداری شنیداری و نابینایان می باشد.

معرفی کتاب

 

سه شهید (گفت و گویی صریح با همسران سه شهید شاخص انقلاب)

نویسنده: حمید داوود آبادی

ناشر: مؤسسه شهید حاج احمد کاظمی

تعداد صفحه: ۲۴۰

پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر ایجاد تحولات گسترده در ایران، موجب تغییرات اساسی در بسیاری از کشورهای جهان شد. این انقلاب مردمی عظیم، معادلات از پیش‌نوشته‌شده مستکبران را به نفع مستضعفان تغییر داد و موج بلند دریای مواجش، هیمنه جعلی استکبار جهانی را در هم شکست.

«سه شهید» خاطراتی بکر و کمترشنیده‌شده از سه فرزند برومند ایران سربلند را به‌زیبایی و با قلمی شیوا و متنی منسجم برای ما روایت می‌کند. این کتاب مستند تاریخی، آن‌قدر دل‌نشین و صمیمی به رشته تحریر در آمده، که بعید به نظر می‌رسد مخاطب پس از خواندن زندگی نخستین شهید گران‌قدر از این «سه‌ شهید» ِ والامقام (شهید طیب حاج رضایی) بی‌آنکه ماجرای زندگی دوشهید عزیز دیگر (سید علی اندرزگو و محمدعلی رجایی) را تا آخرین کلمات بخواند، کتاب را بر زمین بگذارد.

بیان حقایق ناب و کمتر در دسترسِ تاریخی و معرّفی جامع شخصیت‌های ناشناخته و اثرگذار در پاورقی‌های موثق و پی‌درپی این اثر، وجه تمایز «سه شهید» از کتاب‌های مشابه به شمار می‌رود.

مصاحبه با افراد حقیقی (نزدیکان و خانواده سه شهید بزرگوار) شاخص اطمینان‌بخشی است که علاوه بر ارزش‌بخشی به صحت گفتار نویسنده، ما را با سبک زندگی آن بزرگواران از نزدیک و به دور از کلیشه‌های تکراری مرسوم آشنا می‌سازد؛ همچنین مطالعه این کتاب ما را با  قدم‌های استوار طیب، عَیّارِ با ایمانِ دهه ۳۰ و ۴۰ خیابان‌های تهران، دست‌فروشیِ مسئولانه نوجوانی بی‌ادعا و بزرگ (که بعدها رئیس جمهور ایران اسلامی شد) و ‌لحظه‌های اضطراب‌انگیز تعقیب و گریز چریک قهرمان انقلابی، مأنوس و همراه می‌کند.

برای مطالعه این کتاب ارزشمند و آگاهی از ابعاد گوناگونِ زندگی سه شهیدی که هریک در برهه‌های مختلف، نقشی بسیار مهم و اثرگذار در به ثمر رسیدن نهال انقلاب اسلامی ایفا کرده‌اند به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه کنید.

تماس با ما

  • homeکتابخانه دکتر شریعتی
  • phone 42224263 (7.30 الی 18:30) 
  • mail admin (at) shariatilib.ir
  • map خراسان رضوی، نیشابور ، خیابان شهید جعفری ، روبه روی شورای حل اختلاف

آمار بازدیدکنندگان

امروز: 6

دیروز: 7

این هفته : 58

این ماه : 166

همه : 4043