معرفی چند کتاب پیرامون انقلاب اسلامی ایران

۱ ) آخرین هجرت

روزشمار وقايع آخرين هجرت امام خميني از سه شنبه ٥٧/٧/١١ که ايشان در حرم حضرت علي بن ابي طالب (ع) زيارت وداع را قرائت مي کنند تا پنجشنبه ٥٧/٧/٢٠ که در دهکده نوفل لوشاتو در فرانسه، به مناسبت چهلم شهداي ١٧ شهريور پيام مهمي براي ملت ايران ارسال مي كنند، تا شب آخري که با آن دهکده کوچک و مردم مهربان آن وداع کرده و ... .

نام کتاب:
آخرين هجرت
موضوع:
انقلاب
گروه سني:
د
نویسنده:
مجید ملامحمدی

طرح روی جلد:
کوروش پارسانژاد
قیمت:
٤٠٠٠ ریال
قطع کتاب:
١٦×٢٣ سانتی متر
تاریخ چاپ اول :
١٣٨٠

شمارگان چاپ:
٢٠٠٠٠ نسخه
تعداد صفحات:
٤٦ صفحه
شماره شابک:
0 - 778 - 432 - 964
شماره ديوئی:
آ ٧٤٩ م ٠٨٤٣/٩٥٥

 ---------------------------------------------------------------------

۲ ) و حرکت آغاز می شود

این کتاب روز شمار حرکتی است که در سال ١٣٥٦ شروع می شود و سرانجام به انقلاب اسلامی در٢٢ بهمن سال ١٣٥٧ منجر می گردد. در روز یکشنبه اول آبان ١٣٥٦، آقا مصطفی خمینی در نجف مسموم می شود. در روز دوشنبه دوم آبان جنازه او را پس از مرگی مشکوک وناگهانی به خاک می سپارند. در روز سه شنبه سوم آبان مراسم ختم او در مسجد اعظم قم برگزار می شود و … .

نام کتاب:
و حرکت آغاز می شود…
موضوع:
انقلاب
گروه سنی:
د
نویسنده:
حمیدرضا شاه آبادی
طرح روی جلد:
کامران مهرزاده
قیمت:
٣٠٠٠ ریال
قطع کتاب:
١٦×٢٣ سانتی متر
تاریخ چاپ اول:
١٣٨٠
شمارگان چاپ:
٢٥٠٠٠ نسخه
تعداد صفحات:
٣٦ صفحه
شماره شابک:
۴ - ۷۵۹ - ۴۳۲ - ۹۶۴
شماره دیوئی :
و ٢٢٦ ش ٠٨٣/٩٥٥

 -------------------------------------------------------------

۳ ) امام آمد

این کتاب توصیفی است از وقایع و اتفاقات روزهای ورود امام به میهن اسلامی ایران که در آن لحظات مردم با اشتیاق فراوان در انتظار ملاقات با امام بودند. مزدوران رژیم پهلوی سرنگون پیوسته برای حفظ منافع خود دست و پا می زدند. اما مردم اعتنایی به آنها نداشتند. پیام های امام پیوسته به مردم می رسید و شور و شعف و اشتیاق آنها افزون تر می شد. در نهایت امام در جمع میلیون ها نفر که برای استقبال آمده بودند به تهران می رسد و آن لحظه تاریخی رقم می خورد.

نام کتاب:
امام آمد (از مجموعه روزهای خدا)
موضوع:
انقلاب
گروه سنی:
د
نویسنده:
حمیدرضا شاه آبادی
طرح روی جلد:
سید حمید شریفی
قیمت:
140 ریال
قطع کتاب:
١٦×٢٣ سانتی متر
تاریخ چاپ اول:
1378
شمارگان چاپ:
٢٥٠٠٠ نسخه
تعداد صفحات:
44 صفحه
شماره شابک:
5-672-432-964
شماره دیوئی:
الف – ش الف ٠٨٣/٩٥٥

 --------------------------------------------------------------

۴ ) بیز بو شاهی ایستمیروخ

کتاب  « بیز بو شاهی ایستمیروخ » یا « ما این شاه را نمی‌خواهیم » گزارشی است از واقعه ٢٩ بهمن ١٣٥٦ در تبریز و حرکت شجاعانه مردم آن، که حکومت پهلوی را در بهت و حیرت فرو برد و شعله های انقلاب را فروزانتر کرد.در این کتاب به گوشه هایی از دلاورمردی مردم قهرمان تبریز در مبارزه علیه استبداد  پهلوی اشاره شده است. کودکان ونوجوانان عزیز میتوانند برای مطالعه این کتاب به مراکز کانون پرورش فکری مراجعه نمایند

منبع: پایگاه اینترنتی فجر انقلاب

درباره کتابخانه

کتابخانه دکتر شریعتی شهرستان نیشابور در سال 1338 تاسیس گردید. این کتابخانه دارای بخش های گوناگونی همچون بخش کودک ، کمک درسی ، دیداری شنیداری و نابینایان می باشد.

معرفی کتاب

 

سه شهید (گفت و گویی صریح با همسران سه شهید شاخص انقلاب)

نویسنده: حمید داوود آبادی

ناشر: مؤسسه شهید حاج احمد کاظمی

تعداد صفحه: ۲۴۰

پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر ایجاد تحولات گسترده در ایران، موجب تغییرات اساسی در بسیاری از کشورهای جهان شد. این انقلاب مردمی عظیم، معادلات از پیش‌نوشته‌شده مستکبران را به نفع مستضعفان تغییر داد و موج بلند دریای مواجش، هیمنه جعلی استکبار جهانی را در هم شکست.

«سه شهید» خاطراتی بکر و کمترشنیده‌شده از سه فرزند برومند ایران سربلند را به‌زیبایی و با قلمی شیوا و متنی منسجم برای ما روایت می‌کند. این کتاب مستند تاریخی، آن‌قدر دل‌نشین و صمیمی به رشته تحریر در آمده، که بعید به نظر می‌رسد مخاطب پس از خواندن زندگی نخستین شهید گران‌قدر از این «سه‌ شهید» ِ والامقام (شهید طیب حاج رضایی) بی‌آنکه ماجرای زندگی دوشهید عزیز دیگر (سید علی اندرزگو و محمدعلی رجایی) را تا آخرین کلمات بخواند، کتاب را بر زمین بگذارد.

بیان حقایق ناب و کمتر در دسترسِ تاریخی و معرّفی جامع شخصیت‌های ناشناخته و اثرگذار در پاورقی‌های موثق و پی‌درپی این اثر، وجه تمایز «سه شهید» از کتاب‌های مشابه به شمار می‌رود.

مصاحبه با افراد حقیقی (نزدیکان و خانواده سه شهید بزرگوار) شاخص اطمینان‌بخشی است که علاوه بر ارزش‌بخشی به صحت گفتار نویسنده، ما را با سبک زندگی آن بزرگواران از نزدیک و به دور از کلیشه‌های تکراری مرسوم آشنا می‌سازد؛ همچنین مطالعه این کتاب ما را با  قدم‌های استوار طیب، عَیّارِ با ایمانِ دهه ۳۰ و ۴۰ خیابان‌های تهران، دست‌فروشیِ مسئولانه نوجوانی بی‌ادعا و بزرگ (که بعدها رئیس جمهور ایران اسلامی شد) و ‌لحظه‌های اضطراب‌انگیز تعقیب و گریز چریک قهرمان انقلابی، مأنوس و همراه می‌کند.

برای مطالعه این کتاب ارزشمند و آگاهی از ابعاد گوناگونِ زندگی سه شهیدی که هریک در برهه‌های مختلف، نقشی بسیار مهم و اثرگذار در به ثمر رسیدن نهال انقلاب اسلامی ایفا کرده‌اند به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه کنید.

تماس با ما

  • homeکتابخانه دکتر شریعتی
  • phone 42224263 (7.30 الی 18:30) 
  • mail admin (at) shariatilib.ir
  • map خراسان رضوی، نیشابور ، خیابان شهید جعفری ، روبه روی شورای حل اختلاف

آمار بازدیدکنندگان

امروز: 6

دیروز: 7

این هفته : 58

این ماه : 166

همه : 4043